HEAVEN’S GATE CZ

Amerikánka Vol. 2

Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě.

Příběh Amerikánky je inspirovaný skutečnými osudy. Hlavní hrdinka Ema Černá na své cestě zdolává útrapy dětského domova, pěstounské péče i „pasťáku“. Inscenace je sondou do historie 80. a 90. let v Československu, ale stejně tak jde o ryze současné drama o naději, přátelství a touze žít. Nejpodstatnější součástí vůle k přežití je totiž víra v sebe sama, víra, že někde daleko, možná až v Americe, čeká někdo, komu na vás záleží.

Hra měla premiéru na Jatkách78 13. září 2018. Na jaře roku 2019 získala nominaci na Cenu Marka Ravenhilla.

Součástí každého představení je možnost zakoupení vstupenky do tzv. charitativní řady, jejíž výtěžek věnujeme ve prospěch organizace Dobré víly dětem.

"85% Příběh o těžkém osudu dívky Emy Černé, která si v komunistickém Československu prošla hned několika státem spravovanými ústavy a pěstounskou péčí, mě díky výtvarnému minimalistickému řešení scény, hudbě, promyšlené režijní koncepci V. Tauše a především pak díky dvěma výtečným (a neskutečně sehraným) výkonům T. Voříškové a E. Křenkové hrajících jednu jedinou postavu naprosto pohltil. Jedná se o krásné divadlo, jež je plné emocí a také naděje. Těchto sto divadelních minut nemá hluchého místa. Snad jen absence rozuzlení osudů některých postav byla menší pihou na kráse jinak zdařilého textu."

Jiří Landa, i-divadlo.cz

"V rozhovorech přiznaná fascinace Viktora Tauše skutečným osudem dívky, se kterou se život nikterak nemazlil, je výslednému tvaru inscenace jednoznačně pozitivním přínosem. Silný příběh je tak prostřednictvím detailně promyšlené režie vyprávěn s účelnou naturalistickou přímočarostí, jejíž autentický nádech násobí obdivuhodná herecká symbióza Terezy Voříškové a Elišky Křenkové ruku v ruce s působivou hudební složkou. Tohle je divadlo blízké mému diváckému naturelu - hladí proti srsti, jitří emoce a zážitek spolu s probuzenými otázkami nenechá jen tak odeznít."

Helena Grégrová, i-divadlo.cz
Délka představení
90 min.
Vhodné od
15 let
Jazyk
česky
Premiéra
13. 9. 2018

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program

Tvůrci & obsazení

  • Režisér a producent Viktor Tauš
  • Hrají Eliška Křenková, Tereza Ramba, Petr Ostrouchov
  • Autoři David Jařab, Evita Naušová
  • Scénografie Jan Kadlec 
  • Výtvarnice kostýmů Michaela Hořejší-Horáčková
  • Hudba / živá hudba Petr Ostrouchov 
  • Producentka Bára Kamarytová
  • PR a propagace Johana Turner
  • Fotografie Bet Orten