Cirk La Putyka & studenti Kyjevské cirkusové akademie CZE, UKR

BOOM vol. 2

Česko a Ukrajina propojené cirkusovým uměním.

30. 9. 19:30 350 — 650 Kč

Mladá generace. Young Blood. Generace Z. Heads down generace. Spojuje nás nejen věk, ale také sociální sítě BeReal, Twitter, Instagram nebo TikTok. Účinkující v tomto představení spojuje ještě něco jiného – potkali se v únoru 2022 pár dnů po vypuknutí války na Ukrajině. Na jevišti uvidíte mladé cirkusové umělce z Cirku La Putyka a Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, které spojily cirkus a válka.

Cirkus je o důvěře, rodině, kruhu, zodpovědnosti, svobodě i překonávání hranic. Během války ukázal, jak nás dokáže v krizových dobách propojovat a inspirovat. BOOM vol. 2 je postavený na reálném základu. Tohle se skutečně stalo a dále děje. Ukazujeme vám to skrze cirkusové umění, divadelní jazyk, projekce, hudbu a kostýmy. Vše od prvního setkání, podání ruky a objetí přes společné jídlo a tréninky až po první vystoupení a vytváření si vlastního unikátního uměleckého jazyka.

Nehrajeme o válce, hrajeme příběhy každého z nás. Válka nám dala důvod se spojit a nevzdat se. Udržet kulturu a umění živé. Poskytnout bezpečí. Divadelním jazykem vyprávíme to, co jsme prožili a co nadále prožíváme. Když mladí umělci z Kyjeva na začátku války přijeli k nám do Prahy, nejprve jsme je objali. Uvařili jsme jim české jídlo a oni nám to ukrajinské. Potom jsme tančili své tradiční tance, vyprávěli si klasické pohádky a zpívali ukolébavky, mluvili o tradicích a vytvářeli si vlastní jazyk, který není založený na slovech, ale na emocích a pohybu. A pak jsme šli trénovat.

Příběh vyprávěný pomocí rozmanitých cirkusových disciplín. Cyr wheel, šály, kruhy, čínská tyč, žonglování, párová akrobacie. Uvidíte i klauny, brusle, break dance, street dance a současný tanec. To vše za doprovodu uhrančivé živé hudby.

Hrajeme o tom, co se nás dotýká. Hrajeme o životě, který žijeme. Naplno, s chutí a nadšením. Pojďte tenhle výbuch pozitivní energie (za)žít s námi.

Toto představení volně navazuje na první společný ukrajinsko-český projekt BOOM vol. 1, který byl uveden v březnu 2022 na Jatkách78 v Praze.

Světová premiéra proběhla 4. srpna 2022 na Fringe festivalu ve skotském Edinburghu.

„Preciznost kyjevských artistů se skvěle potkala s improvizační kreativitou Cirku La Putyka.“ 

Veronika Bednářová (Reflex)

„Mladé cirkusové generace spojené jedním jevištěm, jednou událostí, jedním okamžikem. Doba nás dovedla k tomuto setkání. Buďte u toho s námi.“

Rostislav Novák ml. (Cirk La Putyka)
Délka představení
70 min.
Vhodné od
6 let
Jazyk
česky, anglicky a ukrajinsky
Premiéra
30. 9. 2022

Tvůrci & obsazení

  • Obsazení Martin Kadrnožka, Jakub Slovák, Šárka Říhová, Tomáš Hrubý, Katrin Cvinerová, Viktorie Georgievová, Filip Mašek, Tomáš Brt, Bára Halčáková, Lenka Nahodilová, Denise Arazimová, Anna Lipoldová, Kateryna Smyrnova, Polina Lysenko, Anna Stiebunova, Karina Zarutska, Danylo Zankov, Ivan Sobchenko, Oleksii Vakal, Boris Kriachek
  • Koncept, režie Rostislav Novák ml.
  • Dramaturgie Rostislav Novák ml.
  • Pohybová spolupráce Thomas Steyert
  • Kostýmy, make-up Kristina Záveská
  • Foto Pavlína Saudková, Karel Cudlín, Lukáš Bíba, Petr Chodura
  • Produkce Kateřina Pavlíčková
  • Producent Cirk La Putyka