NIE Theatre NOR

We Come from Far, Far Away (Přicházíme z daleka)

Uvnitř velkého stanu je ještě jeden menší a v něm sedí chlapec. Má za sebou dlouhou cestu. Většinu času cestoval sám. Ukáže vám, co si vzal s sebou, poví vám, proč se na cestu vydal, a popíše, kudy putoval. Nemůže ale říct, jak jeho příběh skončí.

We Come from Far, Far Away je inscenace, která vychází z příběhů uprchlíků. Vznikla ve spolupráci s uprchlickým centrem v Askeru zajišťujícím přijímání mladých běženců ve věku 13-18 let, kteří přicestovali sami, aby v Norsku požádali o azyl. Diváci usazení v jurtě sledují mladíky Omara a Abdulu na jejich cestě ze syrského Aleppa až na hlavní nádraží v Oslu. Rozdíl mezi hledištěm a jevištěm se stírá, hraje se i přímo mezi diváky.

Materiál, na jehož podkladu tvůrci z NIE inscenaci vystavěli, má dokumentární charakter a soubor jej získal prostřednictvím rozhovorů a workshopů, které pro mladé uprchlíky pořádal. Osudy těchto uprchlíků jsou jen těžko představitelné, oni sami jsou však, jako většina mladých lidí, plní energie, života a naděje na lepší budoucnost.

V inscenaci We Come from Far, Far Away vypráví NIE jeden z těchto příběhů prostým a zároveň podmanivým způsobem za použití živé hudby, vyprávění i stínového divadla. Diváci sedí těsně u sebe v důvěrném, malém prostoru mongolské jurty.

NIE
Divadlo NIE vzniklo v Čechách v roce 2001. Od svého vzniku vytvořilo 28 představení a hostovalo ve 38 zemích. Mezinárodní soubor NIE je v Evropě považován za průkopníka divadla určeného zároveň pro mládež i dospělé.

Významná ocenění:
Představení Přicházíme z daleka bylo oceněno prestižní cennou Hedda Award za nejlepší představení pro mládež v Norsku v roce 2017.

Po každém představení následuje krátká diskuze.

„Křeslo, štafle, plechová vanička, prázdný rám, vytlučená skříň, pár hadrů. Něco z Babela, něco ze Singera, něco z kavárenské atmosféry střední Evropy, něco ze studentských divadel 70. let, bosé nohy z avantgardy minulého století, hudba z odjakživa, tragédie k neřešení, lidskost k neutlučení. Divadelní tvorba skupiny NIE je panevropská, zároveň má hluboké místní kořeny. Představuje model živoucího divadla, jaké potřebuje současná Evropa, divadla spojujícího, bezbariérového a bezprostředního, divadla autentických témat. Velká Evropa potřebuje malá a mrštná divadla s Thespidovou károu.“

Nina Vangeli (Hospodářské noviny) o tvorbě divadla NIE
Délka představení
55 min. + 15 min. diskuze / post show discussion
Vhodné od
10 let
Jazyk
česky / anglicky
Premiéra
30. 11. 2016

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program

Tvůrci & obsazení

 • Režie Alex Byrne
 • Umělecká spolupráce, dramaturgie Kjell Moberg
 • Scénografie, kostýmy Kateřina Housková a NIE
 • Hudba David Hlaváč a NIE
 • Hrají Václav Kalivoda, Iva Moberg, Robert Orr, Nora Svalheim
 • Produkce Iva Moberg, Uta Gildhuis
 • Překlad Lenka Bukovská
 • Světla Šimon Kočí
 • Technika Julie Blakstad Kvellestad
 • Fotografie Přemysl Bukovský
 • Představení vzniklo za podpory Norského Ministerstva kultury a Norského Ministerstva zahraničí. 
A Simple Space Amerikánka Batacchio Bez hranic: Poslední večeře Bílý tesák Biograf Budoucnost Pražské tržnice Euchrid Goršek Honey Hra o trůn I AM A.I. Instantní úspěch Isole Knot La Putyka Memories of Fools Něžný testosteron Poslední večeře Přecházení Prezidementi Probuzení Proton !!! Putinovi agenti Semaphore Sweat and Ink Umdie Up End Down Úsvit pestíků Velká holešovická White Rabbit Red Rabbit #12 White Rabbit Red Rabbit #16