NIE Theatre NOR

We Come from Far, Far Away (Přicházíme z daleka)

Uvnitř velkého stanu je ještě jeden menší a v něm sedí chlapec. Má za sebou dlouhou cestu. Většinu času cestoval sám. Ukáže vám, co si vzal s sebou, poví vám, proč se na cestu vydal, a popíše, kudy putoval. Nemůže ale říct, jak jeho příběh skončí.

We Come from Far, Far Away je inscenace, která vychází z příběhů uprchlíků. Vznikla ve spolupráci s uprchlickým centrem v Askeru zajišťujícím přijímání mladých běženců ve věku 13-18 let, kteří přicestovali sami, aby v Norsku požádali o azyl. Diváci usazení v jurtě sledují mladíky Omara a Abdulu na jejich cestě ze syrského Aleppa až na hlavní nádraží v Oslu. Rozdíl mezi hledištěm a jevištěm se stírá, hraje se i přímo mezi diváky.

Materiál, na jehož podkladu tvůrci z NIE inscenaci vystavěli, má dokumentární charakter a soubor jej získal prostřednictvím rozhovorů a workshopů, které pro mladé uprchlíky pořádal. Osudy těchto uprchlíků jsou jen těžko představitelné, oni sami jsou však, jako většina mladých lidí, plní energie, života a naděje na lepší budoucnost.

V inscenaci We Come from Far, Far Away vypráví NIE jeden z těchto příběhů prostým a zároveň podmanivým způsobem za použití živé hudby, vyprávění i stínového divadla. Diváci sedí těsně u sebe v důvěrném, malém prostoru mongolské jurty.

NIE
Divadlo NIE vzniklo v Čechách v roce 2001. Od svého vzniku vytvořilo 28 představení a hostovalo ve 38 zemích. Mezinárodní soubor NIE je v Evropě považován za průkopníka divadla určeného zároveň pro mládež i dospělé.

Významná ocenění:
Představení Přicházíme z daleka bylo oceněno prestižní cennou Hedda Award za nejlepší představení pro mládež v Norsku v roce 2017.

Po každém představení následuje krátká diskuze.

„Křeslo, štafle, plechová vanička, prázdný rám, vytlučená skříň, pár hadrů. Něco z Babela, něco ze Singera, něco z kavárenské atmosféry střední Evropy, něco ze studentských divadel 70. let, bosé nohy z avantgardy minulého století, hudba z odjakživa, tragédie k neřešení, lidskost k neutlučení. Divadelní tvorba skupiny NIE je panevropská, zároveň má hluboké místní kořeny. Představuje model živoucího divadla, jaké potřebuje současná Evropa, divadla spojujícího, bezbariérového a bezprostředního, divadla autentických témat. Velká Evropa potřebuje malá a mrštná divadla s Thespidovou károu.“

Nina Vangeli (Hospodářské noviny) o tvorbě divadla NIE
Délka představení
55 min. + 15 min. diskuze / post show discussion
Vhodné od
10 let
Jazyk
česky / anglicky
Premiéra
30. 11. 2016

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program

Tvůrci & obsazení

 • Režie Alex Byrne
 • Umělecká spolupráce, dramaturgie Kjell Moberg
 • Scénografie, kostýmy Kateřina Housková a NIE
 • Hudba David Hlaváč a NIE
 • Hrají Václav Kalivoda, Iva Moberg, Robert Orr, Nora Svalheim
 • Produkce Iva Moberg, Uta Gildhuis
 • Překlad Lenka Bukovská
 • Světla Šimon Kočí
 • Technika Julie Blakstad Kvellestad
 • Fotografie Přemysl Bukovský
 • Představení vzniklo za podpory Norského Ministerstva kultury a Norského Ministerstva zahraničí. 
Amerikánka Batacchio Bez hranic: Poslední večeře Beznot opět bez bot Biograf Bratří speciál Budulínek Bull + Hard sell Cabaret Bears Costume Don't Quijote Družina Elegance molekuly Honey Isole KB Acoustic Stage Knot La Putyka Malíři Malostranská zimní pohádka Malý pán Memories of Fools O Palečkovi Poslední večeře Přecházení Prezidementi Probuzení Proton !!! Ptačí cirkus Putinovi agenti Semaphore STRAPMANIA Ucpanej systém Up End Down Symphony Vyšla hvězda nad Betlémem White Rabbit Red Rabbit #10 Z tajného deníku Smolíčka Pé Zuna