Divadlo 6-16 CZ

Bull

Drama inspirované koridou o tom, proč nás baví, být tak krutí.

ne 17. 2. 19:30 200 — 250 Kč

Autor inscenace Mike Bartlett k ní uvádí: „Myslím si, že je to dost bezútěšný obraz světa, ale nemyslím si, že je nepravdivý. Bull je padesátiminutový rituál plný napětí, je nelítostný a nemravný, ale myslím, že je i zábavný a vtipný.“

K napsání Bulla Bartletta inspirovala korida, kterou zažil v Mexiko City, kde byl na spisovatelské výměně.    

„Ohromilo mě, že nejde o žádný sport, ale o krvavý rituál. Není to snadné dívat se na něco, s čím hluboce nesouhlasíte a nenávidíte to, ale současně to probouzí vaše zvířecí instinkty a vzrušuje vás to. Pochopíte, proč mohli být prvotní křesťané  předhazováni lvům v aréně, proč se lidé hrnuli na veřejné popravy, proč se dnes lidé dívají na podobné věci na internetu – aktivuje to v nás něco prvotního a ještě nekultivovaného.“

A Bartlett se ptá se, proč nás baví, být tak krutí, proč se něco tak odporného může odehrávat mezi inteligentními dospělými  lidmi v kanceláři.

“Hrozně mě zajímalo, proč všichni ti lidé ze City tak navštěvují posilovny. Jenom tenká vrstva košile zakrývá svaly a šlachy. Někdo mi vyprávěl, že v City běžně platí pravidlo, že když jdete na večírek, kde servírují jídlo, tak se ho ani nedotknete. Protože, když si něco dáte, ukazujete tím slabost – že něco nemáte pod kontrolou. V tom, co dělá Tony je něco animálního. Používá svoje tělo, aby šikanoval.”

Titul hry Bull odkazuje k šikaně, k někomu, kdo tyranizuje slabší (bully), v češtině dvojí význam v jednom slově nemáme, proto jsme zůstali u originálního názvu, který je, jak aspoň doufáme, dostatečně srozumitelný. 

"Divadlo tak autentické, až to bolí. (..) Hra bude mnoha divákům blízká i skutečností, že téměř každý se s podobnými postavičkami ve školce, škole či práci setkal. Nechybí ani dnes v divadelní tvorbě tolik oblíbené vulgarismy. Účel ale někdy světí prostředky a Bull nepochybně projednává téma, o němž by se mělo diskutovat. A ač je hra především o násilí psychickém, dobře mířená facka v závěru může být katarzí pro nejednu zraněnou duši. A zároveň i viditelně rudým důkazem, že herci se svých rolí chopili s nepředstíraným zápalem."

Taťána Marenčíková, Novinky.cz, 5. 12. 2017
Délka představení
55 min.
Vhodné od
12 let
Jazyk
česky
Premiéra
12. 5. 2017

Tvůrci & obsazení

  • Autor Mike Bartlett
  • Režie Filip Nuckolls
  • Překlad Jitka Sloupová
  • Dramaturgie Kristina Žantovská
  • Hrají Kryštof Rímský (Thomas), Kamila Trnková/ Hana Kusnjerová (Isobel), Jan Jankovský (Tony), Ladislav Hampl/ Filip Nuckolls (Carter)
  • Foto Jiří Plos
A do třetice všeho… ADHD Amerikánka Barber shop Biograf Black Black Woods Bratří speciál Bull Cabaret Bears Costume Correspondence Elegance molekuly Honey Isole Jabloňová pohádka Jak (ne)dělat rádio Kolaps Malíři Moment! Nesnesitelná tekutost bytí NICK No Animal Circus Evening O Červené Karkulce Pohádka ze staré knihy Poslední večeře Poutníci po hvězdách Poutníci po hvězdách / pro školy Probuzení Proton !!! Sweat and Ink Teatromat Tři siláci na silnici Ucpanej systém Untitled Vzkříšení Wabi-Sabi White Rabbit Red Rabbit #1 White Rabbit Red Rabbit #2 White Rabbit Red Rabbit #3 White Rabbit Red Rabbit #4 White Rabbit Red Rabbit #5 White Rabbit Red Rabbit #6