Divadlo 6-16 CZ

Correspondence

Intimní rozhovor muže a ženy, kteří spolu cestují nočním vlakem. Surreálná cesta, nebo spíš sen o cestě, která je vzpomínkou i realitou současně...

Correspondence je první koprodukcí divadelní platformy 6-16 (CZ) a Menagerie Theatre (UK), jednoho z předních divadel ve Velké Británii zaměřených na tvorbu nových her, vznikajících přímo na zakázku nebo z autorských dílen, které divadlo pravidelně pořádá. 

Claire MacDonald je ceněnou britskou dramatičkou, divadelní kritičkou a profesorkou a hru Correspondence napsala v r. 2008 pro Menagerie Theatre, kde také měla světovou premiéru.

„Vždycky jsem milovala vlaky. Nejenom romantiku cestování ale to množství pocitů, které nabízí – nekonečný film, který běží za okny, vysoká oblaka, pocit neukotvenosti migrující mezi tady a tam a vyprávějící příběhy.

Correspondence vznikla z nápadu cesty a kým se stáváme  v místech jako jsou vlaky – hotely a místnosti, které obýváme jenom přechodně, jako hosté, platící hosté, kteří jimi jen procházejí. 

Vždycky jsem měla ráda filmy – North by Northwest (Na sever severozápadní linkou, Alfred Hitchcock), Mystery Train (Tajuplný vlak, Jim Jarmusch) – a romány i hry, které nesly tohle téma – příběhy,  které se vyprávějí na veřejných místech, kde se objeví nenadálý a zvláštní druh intimity. Jedna z mých nejoblíbenějších her je My Dinner with Andre (Luis Malle, Andre Gregory a Wallace Shawn), ve které se nic nestane. Dva muži spolu večeří. Hovoří v divadle o životě. Jdou domů. Jsme jejich svědky a posluchači.

Chtěla jsem napsat hru, kde všechno, co se může stát – místa, věci, sdílené vzpomínky a emoce – vznikne z jazyka, z řeči – nic víc. Všechno vyroste z řeči samotné – řeč vytváří náš svět.”

 "Neuchopitelný časoprostor hry současné dramatičky Claire McDonald, který se proměňuje podle výroků postav, činí z dialogu muže (Jan Jankovský) a ženy (Petra Špalková) cosi univerzálního, aplikovatelného na zkušenost kohokoli."

Ema Šlechtová, Divadelní noviny, 29. 4. 2019

"Žena Petry Špalkové je emancipovaná, jemná, erudovaná, na životní zkušenosti bohatá velitelka. Má talent a cit pro poznání slabin mužových fabulací. Její zamyšlení a následné argumentace mají logiku. Herecké drobnokresby jsou svůdnicky rozkošné. Je patrné, jak ráda by vyřešila svou samotu a přilehla k tělu muže… Ovšem kdyby on byl poslušně ohebným a ovladatelným… Muž Jana Jankovského měl herecky navrch jen v okamžiku režijních pokynů velících světelným změnám. Byl okouzleným obrem, podléhajícím sladkostem božské nymfy, neschopným vzít ženu do náručí."

Jaroslav Tuček, Divadelní noviny, 29. 12. 2018

 

 

 

Délka představení
60 min.
Vhodné od
15 let
Jazyk
česky
Premiéra
13. 10. 2017

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program

Tvůrci & obsazení

  • Autor Claire MacDonald
  • Překlad a dramaturgie Kristina Žantovská
  • Režie Paul Bourne
  • Hrají ONA- Petra Špalková, ON- Jan Jankovský
  • Foto Jiří Plos
A na noze pevnina Amerikánka Batacchio Bez hranic: Poslední večeře Biograf Bratří speciál Bull + Hard sell Cabaret Bears Costume Elegance molekuly Goršek Hnízdo na nitkách / pro školy  Honey Interaktivní koncert pro děti Isole Knot La Putyka Memories of Fools O Palečkovi Only Bones Poslední večeře Poutníci po hvězdách Poutníci po hvězdách / pro školy Přecházení Předčasný výkvět Prezidementi Probuzení Proton !!! Ptáček a lev Putinovi agenti Semaphore Souboj hodnot pro Be Charity Svědomitě nepřipravení Sweat and Ink Ucpanej systém Úsvit pestíků We Agree to Disagree White Rabbit Red Rabbit #11 White Rabbit Red Rabbit #12