Goršecké Narodnie Akademične Teatr CZ

Goršek

Autorské představení vyprávějící legendu o dvou bratrech z mýtické Goršecké náhorní plošiny.

út 31. 3. 19:30 150 — 290 Kč

Goršek je hra pro dva herce a dvě masky rozehrávající na prostoru jedné místnosti tragikomedii plnou lásky a nenávisti, krutosti a přátelství a ponorkové nemoci.

Autoři zpracovávají témata slovanské kultury, existenciální literatury a absurdního dramatu 2. pol. 20. století (Jean-Paul Sartre, Samuel Beckett), současně s tím se zabývají zkoumáním lidské psychiky v hraničních podmínkách dlouhotrvajícího odloučení od světa.

"Příběh posledních obyvatel tohoto záhadného místa nám ovšem naznačí oba protagonisté souboru G.N.A.T., z nichž se nasazením masek (jejich tvůrkyněmi jsou Rufina Bazlová a Viktorie Drdová) stanou bratři Paljuš a Valchar. Už samotná proměna v tyto zjevně zdegenerované horaly má v sobě kouzlo. Velikost a vypouklost masek totiž dokáže vizuálně velmi zrelativizovat tělesnou strukturu. Z normálně rostlých vysportovaných mladíků se najednou stanou neohrabaní „knedlíci“, jejich mozková kapacita je zjevně velmi omezená. Vyjadřují se ovšem důraznými gesty, která jsou svou jednoduchostí a názorností srozumitelná a zároveň komická, či spíše tragikomická."

Jana Soprová, Divadelní noviny, 27. 8. 2019
Délka představení
50 min.
Vhodné od
10 let
Jazyk
Bez jazykové bariéry
Premiéra
12. 5. 2018

Tvůrci & obsazení

  • Režie William Valerián
  • Koncept a interpretace Šimon Pliska, Andrej Lyga
  • Hudba William Valerián
  • Masky Rufina Bazlová, Viktorie Drdová
  • Light design Šimon Kočí
  • Světla Jiří Zewll Maleňák
  • Produkce Andrea Vykysalá
  • Supervize Roman Horák
  • Za podpory HAMU, Alfred ve dvoře, divadlo DISK
A na noze pevnina Amerikánka Batacchio Bez hranic: Poslední večeře Biograf Bratří speciál Bull + Hard sell Cabaret Bears Costume Elegance molekuly Goršek Hnízdo na nitkách / pro školy  Honey Interaktivní koncert pro děti Isole Knot La Putyka Memories of Fools O Palečkovi Only Bones Poslední večeře Poutníci po hvězdách Poutníci po hvězdách / pro školy Přecházení Předčasný výkvět Prezidementi Probuzení Proton !!! Ptáček a lev Putinovi agenti Semaphore Souboj hodnot pro Be Charity Svědomitě nepřipravení Sweat and Ink Ucpanej systém Úsvit pestíků We Agree to Disagree White Rabbit Red Rabbit #11 White Rabbit Red Rabbit #12 Z tajného deníku Smolíčka Pé