Francesco Tristano LUX

On Early Music: Francesco Tristano

Klavírista Francesco Tristano kombinuje své vlastní skladby se skladbami velkých anglických skladatelů staré hudby, jako jsou Orlando Gibbons, John Bull a Peter Philipps.

Jednou z největších Tristanových inspirací zůstává i italský skladatel Girolamo Frescobaldi. Projekt On Early Music ovšem není jen běžnou poctou tomuto repertoáru; skladby dostávají čerstvý, současný nádech díky Tristanovým instrumentálním dovednostem, studiovému mistrovství a bystrému smyslu pro detail.

Francesco Tristano se narodil v Lucembursku v roce 1981 a na klavír se začal učit jako pětiletý. Později se přestěhoval do New Yorku, aby studoval hru na klavír na prestižní Juilliard School. Promoval v roce 2002, o rok později získal magisterský titul. Tehdy začala jeho fascinace techno hudbou. Dnes je Francesco Tristano uznávaným hudebníkem jak pro svá provedení Bachovy hudby v koncertních sálech, tak pro svou elektronickou taneční hudbu.

“Chtěl jsem zapojit skladby anglických umělců, z nichž jsem některé hrával dlouhé roky a miloval je, ale chtěl jsem také pokračovat v práci na repertoáru Frescobaldiho,” vysvětluje Tristano. “On naprosto změnil způsob, jak skladatelé psali pro klávesy”. Hudba, kterou napsal pro projekt On Early Music, inspirován těmito velikány a jejich trpělivou prací, překypuje vitalitou a jiskrou. Všechny provedené skladby se tónově a melodicky doplňují. Některé z nich byly věrně reprodukovány, jiné byly přepracovány a nově interpretovány. “Chtěl jsem přinést něco nového,” říká, “něco originálního.” To jej přivedlo k dílům, která odrážejí další z hlavních témat alba, na které chtěl upozornit a nechat je vyniknout – jemnou velkolepost východu slunce. “Energie, kterou dokáže ta kratičká kouzelná chvíle rozpoutat, je jedinečná,” popisuje. „Ta chvíle je často přirovnávána k partituře staré hudby – ve velice specifickém momentu na konci dané skladby se zdá, jako by partitura byla zabalena do harmonické sekvence, která předurčuje konec složitého vývoje a přechod k uklidňujícímu závěru. Je to zároveň konec i nový začátek.“

Délka představení
60 min.
Vhodné od
3 let
Jazyk
Bez jazykové bariéry
Premiéra
16. 6. 2022

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program