DEKKADANCERS CZ

Proměna

Taneční groteska podle prvního publikovaného díla Franze Kafky vás naladí vážně, nevážně a trochu jazzově.

ne 19. 9. 19:30 350 — 490 Kč

Děsivá metamorfóza nešťastného Řehoře přes noc rozvrátí vztahy v rodině i jejím okolí. Postižený hrdina se snaží ostatním přiblížit natolik úporně, že je ve své snaze směšný a dojemný zároveň, a my jsme vedeni k absurdně věcnému zjištění, že klid nastane jen odstraněním jedince, který nezapadá do představ o normálnosti. Co když je bez něj všem opravdu lépe?

Kafkova povídka z roku 1915 si vysloužila nespočet různých výkladů. Pro DEKKADANCERS představuje největší výzvu přenesení autorova suchého, věcného, stylu do choreografie a stylizace scény i hudby. Představení pracuje i s citacemi původního textu, které namluvil herec Jiří Lábus.

Choreografii připravili Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar. Ondřej Vinklát v představení současně ztvární roli úředníka Řehoře Samsy: „Literární svět Franze Kafky, jednoho z našich největších spisovatelů, je nejen mrazivou osobní výpovědí autora, potýkajícího se se svými démony, ale také absurdní paralelou k jakékoliv době.  Vždyť svět, ve kterém žijeme, jakoby broukovi ze zadnice vypadl... A kdo tvrdí, že ne, nechť se změní v hovnivála,“ přibližuje aktuálnost více než sto let staré Kafkovy povídky Ondřej Vinklát.

Režisérem inscenace je Štěpán Benyovszký, který se souborem spolupracoval jako režisér a dramaturg již na úspěšných představeních Poslední večeře nebo A.I.

Délka představení
65 min.
Vhodné od
6 let
Jazyk
česky
Premiéra
6. 9. 2021

Tvůrci & obsazení

  • Režie Štěpán Benyovszký
  • Choreografie Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar
  • Hudba Lohnie Johnson, Django Reindhardt, Latcho Drom, The Mills Brothers, Hauschka, Rone, Ondřej Vinklát (rekompozice) 
  • Hlas Jiří Lábus
  • Výprava Pavel Knolle
  • Světelný design Ondřej Šesták
  • Tančí Ondřej Vinklát, Iveta Krmelová, Markéta Pospíšilová, Alexandr Sadirov, Michal Kováč, Tereza Kučerová, Jiří Waňka, Renato De Leon, Lenka Hrabovská, Jaroslava Janečková
  • Fotografie Pavel Hejný, Jakub Červenka