DEKKADANCERS CZ

Proměna

Taneční groteska podle prvního publikovaného díla Franze Kafky vás naladí vážně, nevážně a trochu jazzově.

Vážení diváci,

z organizačních důvodů rušíme všechny reprízy představení Proměna v termínech 18. až 20. března 2022. Vstupné Vám bude automaticky vráceno stejným způsobem, jakým bylo placeno.

Zároveň si Vás dovolujeme pozvat na dubnové termíny inscenace. Proměnu bude možné v divadle Jatka78 zhlédnout 6. a 7. 4. 2022.

Omlouváme se za vzniklé komplikace.

S přáním pěkných dnů

Jatka78 & DEKKADANCERS

Děsivá metamorfóza nešťastného Řehoře přes noc rozvrátí vztahy v rodině i jejím okolí. Postižený hrdina se snaží ostatním přiblížit natolik úporně, že je ve své snaze směšný a dojemný zároveň, a my jsme vedeni k absurdně věcnému zjištění, že klid nastane jen odstraněním jedince, který nezapadá do představ o normálnosti. Co když je bez něj všem opravdu lépe?

Kafkova povídka z roku 1915 si vysloužila nespočet různých výkladů. Pro DEKKADANCERS představuje největší výzvu přenesení autorova suchého, věcného, stylu do choreografie a stylizace scény i hudby. Představení pracuje i s citacemi původního textu, které namluvil herec Jiří Lábus.

Choreografii připravili Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar. Ondřej Vinklát v představení současně ztvární roli úředníka Řehoře Samsy: „Literární svět Franze Kafky, jednoho z našich největších spisovatelů, je nejen mrazivou osobní výpovědí autora, potýkajícího se se svými démony, ale také absurdní paralelou k jakékoliv době.  Vždyť svět, ve kterém žijeme, jakoby broukovi ze zadnice vypadl... A kdo tvrdí, že ne, nechť se změní v hovnivála,“ přibližuje aktuálnost více než sto let staré Kafkovy povídky Ondřej Vinklát.

Režisérem inscenace je Štěpán Benyovszký, který se souborem spolupracoval jako režisér a dramaturg již na úspěšných představeních Poslední večeře nebo A.I.

Upozornění: V představení je použit stroboskop.

„Člověk by řekl, že DEKKADANCERS umí dělat skoro jenom legraci, ale nedejte se mýlit, dovedou vzít i za pořádně náročné téma. Proměnu inspirovanou slavnou povídku Franze Kafky původně vytvořili pro plzeňský baletní soubor, nyní si ji doplnili na vlastní repertoár. Dávkování tragikomiky se daří, karikatury vzbuzující smích střídá skutečné zoufalství hlavního protagonisty, nejde o lacinou zábavu ani zatěžkanou inscenaci, která by diváka uvrhla do depresivních pocitů, přestože Ondřeji Vinklátovi jako představiteli Řehoře jeho utrpení musí každý uvěřit.“

Lucie Kocourková, OperaPlus, 22. 9. 2021

„Stěžejní událost a fakta dokresluje hlas Jiřího Lábuse, deklamující během představení úryvky z Kafkovy povídky. Jednotlivé výjevy doprovází dobře namixovaná hudební koláž, když vzrušené počínaní Samsovy rodinky doprovází skladby gypsy-jazzového kytaristy Jeana „Django“ Reinhardta nebo vokálního jazzového kvartetu The Mills Brothers. Na tomto pohodově znějícím podkladu situace získávají ještě více hořké pachuti citelné v bezradném konání rodiny Řehoře Samsy.“

Lucie Dercsényiová, Taneční aktuality, 19. 9. 2021
Délka představení
65 min.
Vhodné od
6 let
Jazyk
česky
Premiéra
6. 9. 2021

Představení a vstupenky

Tato inscenace se teď nehraje. Aktuální program

Tvůrci & obsazení

  • Režie Štěpán Benyovszký
  • Choreografie Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar
  • Hudba Lohnie Johnson, Django Reindhardt, Latcho Drom, The Mills Brothers, Hauschka, Rone, Ondřej Vinklát (rekompozice) 
  • Hlas Jiří Lábus
  • Výprava Pavel Knolle
  • Světelný design Ondřej Šesták
  • Tančí Ondřej Vinklát, Iveta Krmelová, Markéta Pospíšilová, Alexandr Sadirov, Michal Kováč, Tereza Kučerová, Jiří Waňka, Renato De Leon, Lenka Hrabovská, Jaroslava Janečková
  • Fotografie Pavel Hejný, Jakub Červenka